Co to jest dokładnie Victoza?
Substancją czynną leku Victoza jest liraglutyd. Tylko wtedy, gdy poziom cukru we krwi jest nadmiernie wysoki, pomaga organizmowi obniżyć go. Pomaga również zapobiegać chorobom serca, ponieważ spowalnia przechodzenie pokarmu przez żołądek.
Jaki jest mechanizm działania tego leku?
Victoza tania cena : Liraglutyd działa poprzez powodowanie zwiększenia stężenia cyklicznego adenozynomonofosforanu w wyniku szczególnej interakcji z receptorami GLP-1 (cAMP). W sposób zależny od glukozy liraglutyd zwiększa wydzielanie insuliny. Jednocześnie, w sposób zależny od glukozy, liraglutyd zmniejsza niedostatecznie zwiększone wytwarzanie glukagonu.
Gdy stężenie glukozy we krwi jest wysokie, zwiększa się produkcja insuliny i hamuje wydzielanie glukagonu. Z kolei liraglutyd zmniejsza wydzielanie insuliny, nie wpływając na wytwarzanie glukagonu w hipoglikemii.
W proces hipoglikemii zaangażowane jest również niewielkie opóźnienie opróżniania żołądka. Działanie liraglutydu polega na zmniejszeniu masy ciała i masy tkanki tłuszczowej w wyniku procesów obejmujących zmniejszenie apetytu i spożycia kalorii.
*Victoza będzie wkrótce dostępny w naszej aptece partnerskiej, a tymczasem istnieje równie skuteczny zamiennik.
Jakie są korzyści z jego stosowania?
Lek Victoza jest stosowany samodzielnie, jeśli dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają do kontrolowania poziomu cukru we krwi, a pacjent nie może przyjmować metforminy (innego leku przeciwcukrzycowego).
Kiedy zwykłe leki przeciwcukrzycowe nie wystarczają do utrzymania poziomu cukru we krwi pod kontrolą, do leczenia włącza się lek Victoza. Oto kilka przykładów:
Metformina, pioglitazon, sulfonylomocznik, inhibitor kotransportera sodowo-glukozowego typu 2].
Przykładem doustnych leków przeciwcukrzycowych jest insulina.
Jaka jest dawka i jak należy ją stosować?
Podczas stosowania tego leku należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. Przez co najmniej jeden tydzień dawka początkowa wynosi 0,6 mg raz na dobę. Jeśli pacjent jest gotowy, może poprosić lekarza o zwiększenie dawki do 1,2 mg raz dziennie. Jeśli stężenie cukru we krwi nie jest skutecznie kontrolowane za pomocą dawki 1,2 mg, lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 1,8 mg raz na dobę.
Jeśli lekarz zalecił dostosowanie dawki leku, należy to zrobić. Lek Victoza jest podawany w postaci wstrzyknięcia podskórnego (podskórnego). Nie zaleca się wstrzykiwania go do żyły lub mięśnia. Najlepszymi miejscami do wstrzyknięć są przednia część ud, przednia część talii (brzuch) lub górna część ramienia.
Zastrzyki można robić o dowolnej porze dnia, niezależnie od pory spożywania posiłków. Najlepiej jest wstrzykiwać lek Victoza o tej samej porze każdego dnia, po wybraniu najbardziej dogodnej pory dnia. Przed pierwszym użyciem lekarz lub pielęgniarka nauczy pacjenta, jak należy używać pióra.
Nie należy zmieniać dawki leku, jeśli tak zaleci lekarz.
Lek Victoza jest podawany w postaci wstrzyknięcia podskórnego (podskórnego). Nie zaleca się wstrzykiwania go do żyły lub mięśnia. Najlepszymi miejscami do wstrzyknięć są przednia część uda, brzuch lub górna część ramienia.
Zastrzyk można wykonać o dowolnej porze dnia, bez względu na to, czy się jadło, czy nie. W przypadku zakupu leku Victoza przez Internet w Polska, należy go wstrzykiwać o tej samej porze każdego dnia, po wybraniu najbardziej dogodnej pory dnia.
Przed pierwszym użyciem lekarz lub pielęgniarka nauczy pacjenta, jak należy używać pióra.
Środki ostrożności i działania niepożądane
Ten lek, podobnie jak inne narkotyki, może powodować negatywne skutki, ale nie u każdego one wystąpią.
Poważne negatywne konsekwencje
Choroba może dotyczyć nawet 1 na 10 osób.
Hipoglikemia to stan niskiego poziomu cukru we krwi. Zimne poty, bladość skóry, bóle głowy, kołatanie serca, nudności, wzmożony głód, problemy z widzeniem, senność, osłabienie, nerwowość, niepokój, dezorientacja, trudności z koncentracją i drżenie – to wszystko znaki ostrzegawcze niskiego poziomu cukru we krwi. Lekarz poinformuje pacjenta, jak radzić sobie z hipoglikemią i co robić w przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów ostrzegawczych. Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli pacjent stosuje również sulfonylomocznik lub insulinę. Przed rozpoczęciem kupowania leku Victoza bez recepty w Polska, lekarz może zmniejszyć dawkę tych leków.
Rzadko: choroba może występować u 1 na 1000 osób.
Reakcja anafilaktyczna to ciężka reakcja alergiczna, która obejmuje trudności w oddychaniu, obrzęk szyi i twarzy, kołatanie serca i inne objawy. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską i umówić się na wizytę u lekarza.
Niedrożność jelit. Ciężki rodzaj zaparcia, który powoduje dyskomfort w żołądku, wzdęcia, wymioty i inne objawy.
Bardzo rzadka: może występować u 1 na 10 000 osób.
Zapalenie trzustki to stan, w którym dochodzi do zapalenia trzustki (pancreatitis). Zapalenie trzustki jest stanem niebezpiecznym i czasami śmiertelnym. Jeśli podczas stosowania leku Victoza wystąpi którekolwiek z następujących poważnych działań niepożądanych, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Silny, przewlekły dyskomfort w jamie brzusznej (żołądku), który rozciąga się na plecy, a także nudności i wymioty mogą wskazywać na zapalenie trzustki (pancreatitis).
Inne negatywne konsekwencje
Bardzo częste: może dotyczyć więcej niż jednej na dziesięć osób.
Efekt ten zwykle zanika z czasem.
W pewnych okolicznościach po rozpoczęciu stosowania leku Victoza może wystąpić utrata płynów/odwodnienie. Na przykład nudności, wymioty i biegunka. Ważne jest, aby zachować odpowiednie nawodnienie organizmu, pijąc dużo wody.
- Bóle głowy
- niestrawność
- Zapalenie żołądka (gastritis). Częstymi objawami są: dyskomfort w żołądku, nudności i wymioty.
- Choroba refluksowa przełyku (gastroesophageal reflux disease, GERD) jest rodzajem choroby refluksowej przełyku (gastroesophageal reflux disease, GERD). Jednym z objawów jest zgaga.
- Dyskomfort w jamie brzusznej lub wzdęty brzuch (brzuch)
- Niewygodny brzuch
- zaparcia
- substancje gazowe (wzdęcia)
- Zmniejszony apetyt
- Zapalenie oskrzeli
- Przeziębienia są dość powszechne.
- zawroty głowy
- Tętno wzrasta.
- Zmęczenie
- Ból zęba
- Reakcje w miejscu wstrzyknięcia (siniaki, ból, podrażnienie, swędzenie i wysypka).
- Zwiększona ilość enzymów trzustkowych (takich jak lipaza i amylaza).
Niezbyt często: choroba może dotyczyć do 1 na 100 osób.
- Przykładami reakcji alergicznych (rodzaj wysypki skórnej) są swędzenie i pokrzywka.
- Odwodnienie, któremu czasami towarzyszy obniżona czynność nerek
- Złe samopoczucie (złe samopoczucie)
- Kamienie w pęcherzyku żółciowym są częstym objawem choroby pęcherzyka żółciowego.
- Zapalenie pęcherzyka żółciowego
- Opróżnianie żołądka jest opóźnione.